Od roku szkolnego 2015/2016 w VIII Ogrodzie Jordanowskim realizowany jest program "Zaczytany Targówek", którego założeniem jest między innymi rozwijanie pozytywnego stosunku do czytelnictwa, zamiłowania do książki drukowanej oraz inspirowanie dzieci do aktywnego, twórczego kontaktu z literaturą. W ramach projektu powstał „Krąg narracji” – miejsce spotkań nie tylko czytelniczych, wysłano „Książkę w podróż” – czyli zaaranżowano miejsce wymiany książek oraz stworzono „Księgę Bajek”, czyli zbiór ulubionych bajek wybranych i zilustrowanych przez dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i Ogrodu Jordanowskiego.
Po roku realizacji przyszedł czas na wzbogacenie projektu o jeszcze jeden element, dla którego inspiracją stała się właśnie „Księga Bajek”.
W związku z tym, że tworzyły ją dzieci zasadnym było uczynienie z niej źródła dalszych działań. Zaprosiliśmy dzieci z przedszkoli i szkół do udziału
w Dzielnicowym Dniu Bajki, wydarzeniu o charakterze artystyczno-edukacyjnym. Placówki na kanwie ulubionej bajki przygotowały się do wspólnego radosnego,
a jednocześnie twórczego świętowania.
30 maja odbył się finał całorocznych bajecznych działań. Ponad 530 dzieci z 14 przedszkoli oraz 9 szkół podstawowych spotkało się przy Togunie w Parku Bródnowskim. Stamtąd wyruszyli w radosnym pochodzie. Wszyscy uczestnicy mieli kolorowe i bajkowe przebrania. Kroczyli z uśmiechem wesoło pokrzykując w rytmie tętniących bębnów. U celu podróży czekało na nich wiele atrakcji. Każda grupa przygotowała własną prezentację i bajkowe stoisko animacyjne. Do zabawy zapraszał Mistrz Ceremonii Pan Teatrzyk, Królowa Katarzyna i Szalone Postacie JoArt Show. Ciekawym i spektakularnym elementem imprezy był flash mob
w wykonaniu wszystkich dzieci i nauczycieli. Każdy uczestnik Dzielnicowego Dnia Bajki otrzymał upominki ufundowane przez Urząd Dzielnicy Targówek
m.st. Warszawy, Cemex Polska, Mostostal Polska, Teatr Baj oraz JoArt Show. Ponadto szkoły i przedszkola przekazały fundacji Zaczytani.org zebrane przez nie książki dla dzieci przebywających w szpitalach.
Na zakończenie imprezy zostało przekazane przez sponsorów i zasadzone na placu zabaw VIII Ogrodu Jordanowskiego Bajkowe Drzewo.

fb kafelek

RELACJA FOTO